Kinek ajánlott a nyirokmasszázs?

kézi nyirokmasszázs teljes test

Mi a nyirokrendszer?

A nyirokrendszert a legtöbben az érrendszerhez hasonlítják, pedig működése eltér tőle. A zárt kört alkotó érrendszerben a vért a szív mozgatja körben, így biztosítva a tápanyagok, ásványi anyagok szállítását a testben. Ezzel szemben a nyirokrendszernek nincs egy ilyen “mozgatórugója”, mint az érrendszernek a szív, és ez okozhatja időnként, hogy a nyirokfolyadék pangani kezd a szövetközti térben, ödémát okozva.

Ahhoz, hogy a nyirokrendszer kellően el tudja látni a feladatát és megfelelően működjön szükséges a testmozgás. Ugyanis a nyirokfolyadék legfőbb áramoltatója az izompumpa és a szövetek mozgása, ennek az izommunkának köszönhetően alakul ki ugyanis olyan nyomás a szövetekben és a szövetek közötti térben, ami képes mozgatni ezt a folyadékot, egyfajta szívó hatást gyakorolva. Ennél fogva a nyirokfolyadék csak egy irányba áramlik, a visszafolyást sok kis apró billentyű akadályozza meg. Ezeket a folyamatokat támogathatjuk meg nyirokmasszázs alkalmával.

Maga a nyirokrendszer rendkívül fontos szerepet tölt be az emberi test működésében, egyik védővonala immunrendszerünknek, ugyanis innen származnak a védekezés sejtjei, az immunsejtek. Továbbá a nyirokrendszer felel a testünk szövetei között található különböző folyadékok elszállításáért is, ezek a folyadékok javarészt salakanyagokból, sejttörmelékekből, fehérjékből, baktériumokból, feldolgozott élelmiszerek által testünkbe jutattot kemikáliákból, stb-ből állnak. Mondhatni a nyirokrendszer testünk szemétszállítója, hatalmas szerepet játszik a méregtelenítésben, kórokozókkal szembeni küzdelemben, az immunrendszer működésében. Mivel roppant fontos feladatot lát el napi szinten a testünkben, így ezért is lenne fontos odafigyelni a karbantartására és rendszeres tisztítására. 

Működését tekintve a nyirokerek rendszere a kötőszövetekből indul nyirokhajszálerek formájában, ezek az erecskék veszik fel a folyadékokat a szövetek közötti térből, majd az egyre nagyobb nyirokerekbe és nyirokértörzsekbe haladnak tovább. Ezek a nagyobb nyirokerek időnként elszórtan elhelyezkedő nyirokcsomókon keresztül haladnak tovább, amiknek feladata a nyirokfolyadék szűrése, ezekből több száz található a testünk meghatározott pontjain. Ilyen nagyobb csoportok találhatóak a nyak, hónalj, has és ágyéki régióban.

Ezek a nagyobb nyirokcsomó csoportok akár 3-4x is megszűrik a nyirokfolyadékot, mielőtt az továbbhaladna a fő nyiroktörzsekhez, amelyek a mellvezeték és a jobb oldali fő nyiroktörzs, a vénás rendszer egy alacsony nyomású pontjára vezeti a megszűrt folyadékot, ez a találkozási pont pedig a belső nyaki véna és a kulcscsont alatti véna összeömlésénél található. Tehát így kerül ez a megszűrt szövetnedv a vénás keringésbe, majd a véráramon keresztül a kiválasztó szervekhez.

A nyirokrendszer zavara egy kellemetlen tünetben szokott megnyílvánulni ez nem más, mint az ödéma, ami rendellenes mennyiségben felszaporodott szövetközti folyadékot jelent.

Miért alakul ki az ödéma?

Több oka is lehet a kialakulásának, egy pár eset a lehetséges okokból:

  • nyirokér fejlődési rendellenesség vagy alulfejlett nyirokérhálózat
  • sérülések, törések, műtétek következtében (esetleg elvágtak nyirokeret, vagy kiszedtek nyirokcsomót – ez főként daganatos betegségek esetén szokott lenni)
  • visszérbetegség következtében
  • gyulladásos állapotoknál
  • nem tud megfelelően áramlani a folyadék, nincs elég izommunka ami mozgatná
  • nyirokutak elzáródása stb.

Szeretnéd te is megtapasztalni a nyirokmasszázs jótékony hatásait?

👉 Nézd meg a nyirokmasszázs kezelés részleteit itt!

Mi történik a nyirokmasszázs során?

A nyirokmasszázs vagy más néven nyirokdrenázs olyan speciális masszázs amely serkenti és aktivizálja a nyirokrendszer működését. Javítja a nyirok elfolyását, megszünteti a nyirokpangást (ödémát), aktivizálja az immunrendszert, serkenti a salakanyagok elszállítását, szövetregeneráló és gyulladáscsökkentő hatása van, elősegíti a szervezet öngyógyító folyamatait.

A nyirokmasszázs végezhető kézzel illetve géppel is.

Én most a kézi nyirokmasszázsra szeretnék kicsit kitérni, mivel ezt a technikát alkalmazom a kezelés során.

Kézi nyirokmasszázsnál a kötőszövetet a bőrt masszírozzuk, mert a számunkra fontos nyirokerek a bőr felszínéhez közel találhatóak. Maga a masszázs egy nagyon finom, enyhe nyomással járó masszázs, mert a célunk a folyadék mozgatása, amihez nem szükséges nagy nyomást kifejteni, mint más masszázsok esetében.

Itt mások a masszázsfogások is amiket alkalmazunk, nagyon gyengéd csavaró, pumpáló, gördülő fogások, melyek nyomó és lazító fázisokból állnak. És ezeket a lassú, ritmikus mozdulatokból álló fogásokat többször ismételjük meg (5-10x), így egy nagyon kellemes relaxált állapot is kialakítható masszázs közben.

Általában a nyaki régiótól indul a kezelés és úgy haladunk tovább egyre távolabb a szívtől. 

A masszázs során a folyadékot a legközelebbi nyirokcsomó felé tereljük, majd onnan halad tovább a fő nyiroktörzsön át  egészen a nyaki vénáig és be a véráramba.

Kinek ajánlott a nyirokmasszázs

Milyen hatásai vannak a nyirokmasszázsnak, mikor segíthet?

  • segít beindítani a test méregtelenítő folyamatait, így tisztítókúrák remek támogatója lehet
  • segít csökkenteni az ödémát
  • nyugtató hatása van az idegrendszerre
  • elősegíti az immunrendszer működését
  • támogatja a szervezet öngyógyító folyamatait
  • elősegítheti a fogyást, mivel segíti a lerakódott méreganyagok távozását a szervezetből
  • nyáron segít megszüntetni a végtagok dagadását (ha nyári kezelést iktatunk be)
  • hosszú repülőutak előtt és után igen hasznos

👉 Nézd meg a nyirokmasszázs kezelés részleteit és árait itt!

Hogyan támogathatod a nyirokrendszered megfelelő működését?

  • rendszeres testmozgással, ha lehet friss levegőn, mert ez javítja a sejtek oxigén ellátását is
  • Sok sok FOLYADÉK!!! napi 2-3 liter (évszak, nem, kor, fizikai terheltségtől függően) ez alatt tiszta vizet értek és gyógyteákat, amik szintén támogathatják a tisztulási folyamatot. Ha nem iszol eleget a testedben lévő folyadékok (vér és nedvek) nagyon besűrűsödnek és romlik a keringés és az anyagcsere.
  • HA NEM ISZOL ELÉG FOLYADÉKOT NEM ÁLL MÓDOMBAN ELVÉGEZNI A KEZELÉST!! mert többet ártana a kezelés, mint használna
  • lényeges az egészséges táplálkozás (sok zöldség, gyümölcs stb) és a lehető legkevesebbre csökkenteni a feldolgozott és adalékanyagokkal teli élelmiszerek és italok fogyasztását.
  • szaunázás, fürdők, más masszázsok (pl talpmasszázs)

Mit tapasztalhatsz a kezelés után?

  • A legtöbben azt veszik észre, hogy jóval többet járnak pisilni, mint alapjában véve. Ez teljesen normális a tisztulási folyamat része.

    Amivel még a kezelések után találkozhatsz, hogy könnyebbnek kezded érezni magad, illetve nem csak pisilni kell többet, de a széklet is több lesz és, ami miatt senki ne ijedjen meg az pedig az, hogy előfordulhat, hogy kicsit bűzösebb lesz a vizelet és széklet szaga. Ez attól függ épp mennyi salak- és méreganyag távozik a szervezetedből. Ezért is fontos a sok folyadék, hogy jól kimossuk ezeket az anyagokat és ezáltal tehermentesítsük a rendszert.

    Ha viszont nem fogyasztottál elég folyadékot, olyan tünetek lehetnek, mint fejfájás, nyugtalan alvás, kis szédülés, nehéznek és fáradtnak érzed magad, ha pedig nagyon keveset iszol akár be is lázasodhatsz. Mert ilyenkor elkezdenek keringeni a testben a fellazított salakanyagok és ha nem mosod ki őket akkor bizony tudnak ilyen tüneteket okozni.

    Ezért lényeges, hogy általánosságban növeld a folyadékfogyasztást és ne csak egy-egy napon.

Fáj a nyirokmasszázs?

  • Egyáltalán nem, maximum egy egy nyirokcsomó lehet egy kicsit érzékenyebb, attól függően, hogy például voltál e beteg nem olyan rég, akkor lehet kicsit megduzzadva a nyirokcsomó és ez lehet picit érzékenyebb, de nem fájdalmas. Ahogy már írtam ez egy nagyon gyengéd masszázs így nem jár fájdalommal.

Mennyi kezelésre van szükség?

  • Fontos, hogy nem lehet folyamatosan végezni a nyirokmasszázst, így kúraszerűen érdemes beiktatni év közben, vagy amikor érezzük, hogy egy kis támogatásra van szüksége a szervezetünknek. Így heti 1-3 alkalommal egy pár hétig, utána érdemes szünetet tartani egy pár hetet és lehet fenntartónak havi 1x, vagy évente kisebb kúrákat beiktatni, megfelelő kihagyásokkal közte.

A nyirokmasszázs ellenjavallatai

-lázas betegség

-fertőző megbetegedések mint például influenza, náthás eredetű megbetegedések, himlők, fertőző bőrbetegségek: gomba, szemölcs, övsömör, ótvar…

-gyulladások a szervezetben: fog, petefészek, arcüreg, torok, fül, felfázás, izületi gyulladások

-mélyvénás trombózis esetén

-visszér gyulladás, visszeres csomók esetén

-szívinfarktust követően

-fokozott vérzékenység, véralvadásgátló szedése

-kezeletlen magas vérnyomás

-csontritkulás előrehaladott stádiumában

-túl idős, vagy legyengült állapotú embereknél

-akut sérv, gyógyult állapot esetén orvosi beleegyezés

-menstruáció első 2-3 napján (bővebbé teheti a menstruációt)

-terhesség

-egyes pszichés megbetegedések esetén pl: skizofrénia, klausztrofóbia

-alkohol, drog és más tudatmódosító szer befolyásoltsága esetén

-friss, nedvedző, nyílt seb, égés esetén

-rosszindulatú daganat esetén, tünetmentes állapotnál orvosi beleegyezés szükséges!

-műtét után 8 héttel, ha kis műtét akkor is pl: méhszájseb, endometriózis, anyajegy eltávolítás, lipóma eltávolítása, stb.

Felhasznált irodalom: Tófei Anna gyógymasszőr – Nyirokmasszázs tanfolyam tanulói jegyzet (2023)

Címkék :
duzzadt láb, fáradtság, méregtelenítés, nyirokdrenázs, nyirokmasszázs, ödéma, puffadás, tisztítókúra
Oszd meg a barátaiddal, ha tetszett a bejegyzés :