Farkas Niki
2025-05-16
Már az ősi és ókori időkben is a különböző kultúrák előszeretettel alkalmazták a különféle masszázs típusokat gyógyító, megelőző és terápiás céllal. Felismerték és alkalmazták a különféle masszázsok jótékony hatásait, melyek nem csak a testre, de a lélekre is nagy hatással voltak. Így vált a masszázs a mindennapjaik elengedhetetlen részévé és ez a szemlélet szerintem nem sokat változott a mai napjainkig. Sőt ahogy látom és tapasztalom, kezd egyre jobban elterjedni az a szemlélet, hogy a masszázs az nem egy luxus dolog, hanem egy szuper “eszköz” arra, hogy az ember karban tartsa magát, mind testi és lelki szinten is. Egy kis törődés, egy kis énidő ebben a rohanó világban, amikor csak Te vagy fókuszban és újra feltöltődhetsz és újult erővel tudsz belevágni a hétköznapokba.
Napjaink jellemzője, hogy rengeteg ember végez ülőmunkát vagy olyan munkát amelynél egyoldalúan vannak terhelve különféle izomcsoportok, más része meg egyáltalán nincs mozgatva és emellett (sok esetben) kevés a testmozgás is, így különféle mozgásszervi problémák merülnek fel, mint például fej-, nyak-, vállak-, derék- és hát fájdalom csak, hogy a legáltalánosabb panaszokat említsem.
Egy másik hasonló kísérője életünknek, az a rengeteg információ és stresszhatás, ami érint napi szinten. A munkahelyi, az otthoni dolgok, a problémák, nehézségek megoldása, a sok aggódás mindenkiért/mindenért, a különféle hírek, amikor azt érezzük sosincs elég időnk és állandóan rohanunk, ezek a megerőltetések megfeszítik, görcsössé teszik izmainkat és feszültté a lelki állapotunkat is. Így egy jó masszázs segíthet megelőzni komolyabb betegségeket és segít a jobb közérzet kialakításában is.
A Távol-Keletről érkező masszázsok lényege, hogy valamely ősi gyógyító rendszernek a részét képezik, persze más gyógymódokkal kombinálva.
Az ember különböző szervrendszereire vannak hatással amelyek egyrészt megakadályozzák a különféle megbetegedések kialakulását, másrészt a már kialakult betegségeket gyógyítják komplex módon. A keleti szemléletmód szerint az emberben van egy energiaáramlás és ha itt elakadás történik, akkor kialakulnak a különféle megbetegedések, így a masszázsnak az is a feladata, hogy ez az elakadt energiaáramlás újra beinduljon és harmonikusan áramoljon tovább a testben. Ilyen masszázsok például japán Shiatsu masszázs, Thai masszázs, Abhyanga ayurvédikus indiai masszázs, kínai TuiNa meridián masszázs stb.
A Nyugati típusú masszázsok elsősorban az izmokra hatnak, leginkább mozgásszervi problémák esetén alkalmazzák, viszont jótékonyan hat többek között az idegrendszerre, keringésre, stb. A felmerülő problémák mellett jótékonyan hat az általános kondícióra, a lelki felüdülésre, idegrendszer nyugtatására és egészségmegőrzés szempontjából is hatásos. A legtöbb nyugati masszázsnak az alapja a svédmasszázs.
Ennek a masszázsnak a fogásait használják a gyógymasszázs, a sportmasszázs, a wellness/ relaxáló masszázsok, az aromaterápiás masszázsok és a cellulit kezelő masszázsok alkalmazásánál. Illetve vannak olyan esetek amikor a nyugati és keleti fogásokat ötvözik, fokozva a relaxáció és ellazulás élményét.
Szeretnéd te is megtapasztalni a svédmasszázs jótékony hatásait?
👉 Nézd meg a svédmasszázs szolgáltatásom részleteit itt!
A svédmasszázs során a keringési rendszernek megfelelően a szív irányába dolgozunk, segítve ezzel a keringés és a salakanyagok eltávozását. A svédmasszázsnál meghatározott sorrendet követve váltják egymást a különféle masszázsfogások, úgy mint:
És következzék néhány infó a felsorolt fogástípusokról:
Néhány eset amikor érdemes masszázsra menni (a teljesség igénye nélkül):
-stressz oldásra, relaxációra, lazításra, nyugtatásra
-alvászavar, krónikus fáradtság, levertség esetén
-közérzet és koncentrációs képesség javítása érdekében
-keringés, anyagcsere javítása, bőr rugalmasságának, feszességének megőrzésére
-fogyókúrák, tisztítókúrák kiegészítőjeként
-enyhe ödéma esetén (pl nyári meleg, sok ülés miatt)
-egyes fejfájások kezelésére
-izom fájdalmak, mint feszülés, csomók és görcsök oldására
-az izmok teljesítőképességének fokozására, állapotuk javítására
-ülőmunka vagy kevés mozgással járó munkák esetén kifejezetten üdítő a masszázs
-vagy mert jólesik a masszázs és egy kis énidőt szeretnél beiktatni
👉 Nézd meg a svédmasszázs kezelés részleteit és árait itt!
Ezekben az esetekben ellenjavalt a masszázs:
-lázas betegség
-fertőző megbetegedések, mint például influenza, náthás eredetű megbetegedések, himlők, fertőző bőrbetegségek: gomba, szemölcs, övsömör, ótvar…
-gyulladások a szervezetben: fog, petefészek, arcüreg, torok, fül, felfázás, izületi gyulladások
-mélyvénás trombózis esetén
-visszér gyulladás, visszeres csomók esetén
-szívinfarktust követően
-fokozott vérzékenység, véralvadásgátló szedése
-kezeletlen magas vérnyomás
-traumák esetén: törés, ficam, rándulás
-csontritkulás előrehaladott stádiumában
-túl idős, vagy legyengült állapotú embereknél
-akut sérv, gyógyult állapot esetén orvosi beleegyezés
-menstruáció első 2-3 napján
-terhesség első és harmadik trimeszterében, veszélyeztetett terhesség és lombik program alatt nem szabad
-egyes pszichés megbetegedések esetén pl: skizofrénia, klausztrofóbia
-alkohol, drog és más tudatmódosító szer befolyásoltsága esetén
-epilepszia
-súlyos asztma
-friss, nedvedző, nyílt seb, égés esetén
-rosszindulatú daganat esetén, tünetmentes állapotnál orvosi beleegyezés szükséges!
-műtét után 8 héttel, ha kis műtét akkor is pl: méhszájseb, endometriózis, anyajegy eltávolítás, lipóma eltávolítása, stb.
Felhasznált irodalom: Tóth Sándor- Svédmasszázs tanfolyam jegyzet (2023)
Tájékoztató jellegű
Előzetes bejelentkezés szükséges.
Fodormenta Beauty – Kozmetika és masszázs Budapest 17. kerület
seobudapest.hu © 2025. Minden jog fenntartva